گزارشی از کودک آزاری در آمریکا و انگلیس

انواع کودک آزاری وعواقب آن
دی ۵, ۱۳۹۶
فقر مهم ترین عامل درکودک آزاری
دی ۵, ۱۳۹۶

گزارشی از کودک آزاری در آمریکا و انگلیس
یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ –

مشکل کودک آزاری در غالب کشورهای جهان اعم از پیشرفته و در حال توسعه دیده می شود، اما در جوامع جرم خیز، آمار ارتکاب به کودک آزاری بسیار بالاتر از سایر جوامع است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کودک ‌آزاری از جرائمی است که قلب هر انسانی را می‌آزارد. کودک آزاری به چهار دسته تقسیم می شود: سوء استفاده فیزیکی، بی توجهی و بی اعتنایی فیزیکی، سوء استفاده جنسی، و سوء استفاده و آزار روحی- احساسی. مشکل کودک آزاری در غالب کشورهای جهان اعم از پیشرفته و در حال توسعه دیده می شود، اما در جوامع جرم خیز، آمار ارتکاب به کودک آزاری بسیار بالاتر از سایر جوامع است. در حالی که کشورهای غربی خود را به عنوان مدعیان حقوق بشر در سطح جهان معرفی می کنند، شواهد متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد چنین سیاست‌های ضدحقوق بشری در برخی از این کشورها وجود دارد. در این گزارش، به وضعیت کودک آزاری در دو کشور مدعی حقوق بشر آمریکا و انگلستان خواهیم پرداخت. ۱٫آمریکامؤسسه مطالعات آمریکا با انتشار گزارشی در می ۲۰۱۵ (اردیبهشت ۹۳)، به بررسی وضعیت کودک آزاری در این کشور پرداخت. طبق این گزارش، در این کشور سالانه کودکان زیادی مورد بی توجهی و سوءاستفاده قرار می گیرند. آمریکا در بین کشورهای صنعتی، آمار کودک آزاری وخیمی دارد. به طور میانگین، در این کشور بیش از ٤ کودک در روز بر اثر کودک آزاری یا بی توجهی جان خود را از دست می دهند. این در حالی است که حدود ۵۰ درصد از مرگ و میر کودکان در اثر بدرفتاری نیز اصلاً گزارش نمی شود. به طور تقریبی ٧٠ درصد این کودکان که جان خود را از دست می دهند، در سنین زیر ٤ سال قرار دارند. بر اثر بررسی ها، ٣٠ درصد افرادی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند، خود در آینده کودکان خود را مورد آزار قرار می دهند.
برابر این گزارش، در سال ٢٠١٢ تعداد ۳/۳ میلیون کودک آزاری در آمریکا گزارش شد و از آنجایی که برخی گزارشات در بردارنده بیش از یک مورد کودک آزاری بود، تعداد این افراد حدودا ٦ میلیون ثبت شده است. این تعداد، ٨ درصد جمعیت کودکان را شامل می شود. بعد از بررسی این گزارشات، حدود ٤٠٠ هزار نفر از این کودکان به مراکز نگهداری انتقال داده شدند که البته حضانت٦٠ هزار نفر آنها به صورت دائمی از خانواده ها یا افرادی که آنها را نگهداری می کردند، سلب شد.  در سال ٢٠١٢ ، ٢٣٤٣٩ کودک در ایالات متحده که سرپرستی آنها به مراکز نگهداری سپرده شده بود، به سن ١٨ سالگی رسیده و وارد جامعه شدند.
طبق یافته های گزارش مرکز مطالعات آمریکا، هنگامی که موعد نگهداری این افراد در این مراکز به پایان می رسد، از هر ٥ نفر ١ نفر بعد از ۱۸ سالگی بی خانمان می شود، کمتر از ٣ درصد آنها موفق به اخذ مدرک دانشگاهی می شوند و در میان دختران، ٧١ درصد قبل از ٢١ سالگی باردار می شوند. همچنین از هر ٤ نفر، یک نفر اختلالات استرس پس از سانحه را تجربه می کند که این رقم، دو برابر آمار گزارش شده مشابه در کهنه سربازان جنگی است.
گزارش مذکور به چندین مورد پرونده کودک آزاری در آمریکا اشاره می کند که یک  مورد از آن ها، یک پزشک آمریکایی است که ۸۶ کودک خردسال زیر ۵ سال را مورد آزار جنسی قرار داده بود. “ارل بردلی”، پزشک اطفال آمریکایی، ۱۰ سال دور از چشم خانواده ها آنان را مورد آزار جنسی قرار می داده و از عمل شنیع خود فیلم تهیه می کرده است. این متخصص کودکان با استفاده از تصاویر و عروسک های شخصیت های معروف کارتونی کودکان، مطب خود را آراسته و آنها را می فریفته و هنگام آزار جنسی با اسباب بازی، آن ها را ساکت نگه می داشته است.
۲٫ انگلیس
روزنامه گاردین با انتشار گزارشی در آوریل ۲۰۱۵ در مورد کودک آزاری در انگلستان نوشت: در میان کشورهای اروپایی، انگلیسی ها لذت فراوانی از کودک آزاری جنسی احساس می کنند و از سوی دیگر، نبود مجازات مناسب برای این عمل نیز باعث شده است که تعداد کودک آزاران جنسی در انگلیس شدیداً افزایش یابد. این گزارش با اشاره به گزارش منتشره توسط سازمان ملل در سال ۲۰۰۳ در همین خصوص، نوشت: “گزارش سازمان ملل نشان می دهد که کودک آزاری، سالانه موجب مرگ بیش از ۱۰۰ کودک در انگلیس می شود که یقیناً طی سال های گذشته تعداد این قربانیان افزایش یافته است. تحقیقات دولتی در انگلیس نشان می‌دهد ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار کودک در این کشور، قربانی آزار جنسی هستند و باید خدمات حمایتی جدی‌تر و موثرتری برای مراقبت از کودکان انگلیسی صورت گیرد. البته پیش‌بینی می‌شود آمار واقعی بیشتر از این تعداد باشد، چون بسیاری از این موارد به دلیل ترس، نگرانی و شرم گزارش نمی‌شوند.
مشاوران دولتی انگلیس، درخصوص عواقب منفی این آمار زیاد هشدار داده‌اند که امروزه در سطح ملی فراگیر شده است. آنها معتقدند این بحران، هزینه‌های مستقیمی را بر جامعه تحمیل می‌کند. این روزنامه می افزاید: در انگلیس از هر شش کودک پسر، یک نفر مورد آزارهای جنسی قرار می‌گیرد و این در حالیست که این آمار در مورد دختران بیشتر است؛ به طوری که از هر چهار کودک دختر، یک کودک مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد. آمار دیگری نشان می دهد که در هر هفته، نزدیک به ۴۵۰ کودک در انگلیس مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند.
ملاحظات
• ۱٫ پیتر مک‌کلوی، از بازرسان پلیس اسکاتلندیار، در گزارش خود در اوایل ۲۰۱۵ فاش کرد که تا چهل سیاستمدار انگلیس اعم از نمایندگان پارلمان و اشراف‌زادگان از شبکه آزار و اذیت جنسی کودکان مطلع بوده و یا در آن شرکت داشته‌اند. نام برخی از این شخصیت های سیاسی کودک آزار انگلیسی به شرح زیر است:
• الک دایر اتکینز، عضو هیئت امنای مدرسه‌ای در نورتامپتون و حزب کارگر انگلستان: او در سال ۲۰۰۳ از سوی دادگاه به ۲ سال زندان محکوم شد. وی یکی از شاخه‌های گروه کودک آزاری جنسی بین‌المللی که نام «برادری سایه‌ها» به آن داده بودند را مدیریت می‌کرد. بیش از ۴۲۰۰۰ فیلم و عکس کودک آزاری جنسی که توسط اتکینز دانلود شده بود، در میان مدارک ارائه شده به دادگاه موجود بود.
• هاروی پروکتور که عضو پارلمان و از حزب محافظه کار بود، به جرم جرایم جنسی ویژه علیه نوجوانان پسر، محاکمه و مجبور به استعفاء شد.
• عضو حزب کارگر، مارتین لاکلین، به دلیل تجاوز جنسی به ۳ پسر ۱۴ ساله، به ۱۵ سال زندان محکوم شد.
• نیکولاس گرین، شهردار وستهاگتون، به دلیل ۳ فقره تجاوز به عنف و ۱۳ مورد کودک آزاری جنسی علیه دختر بچه های ۶ تا ۱۰ ساله، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. یکی از سه مورد تجاوز به عنف او، در روز جشن ازدواجش انجام شده بود.!
• مارک تان که از فعالان مهم حزب کارگر است، به دلیل دوبار تجاوز به یک دختر بچه ۴ ساله، به ۱۵ سال زندان محکوم شد.
• شهردار بورنلی از حزب کارگر، مارک سواینستون، به دلیل تهاجم جنسی در توالت عمومی شهر محاکمه شد.
• ۲٫ نقض حقوق کودکان در این دو کشور به اشکال دیگری نیز صورت می گیرد. دیده بان حقوق بشر در گزارشی در سپتامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد که ایالت فلوریدای آمریکا سالانه صدها نوجوان را به طور خودخواهانه و غیرمنصفانه به عنوان فرد بالغ محاکمه می کند که این روند، باعث تحمیل جرایم بسیار سخت تری برای نوجوانان شده است. طبق این گزارش، از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا زمان انتشار این گزارش، ۱۵۰۰ نوجوان که اغلب آنها سیاه پوست هستند به دلیل جرائمی که قابل چشم پوشی بوده، به جای محاکمه در دادگاه کودکان، در دادگاه های بزرگسالان تحت محاکمه های سنگینی قرار گرفته اند و در بسیاری از موارد نیز برای مدت های طولانی زندانی می شوند.تهیه و تنظیم: معاونت امور بین الملل ستاد حقوق بشر- مرکز پایش

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی و ملی در آمریکا روزانه ۵ کودک بر اثر کودک آزاری می میرند که سه چهارم آنها کمتر از ۴ سال دارند و در هر ده ثانیه یک مورد کودک آزاری گزارش می شود. همچنین ۳۱ درصد از زنان و ۱۴ درصد از مردان زندانی در آمریکا، در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند. ۶۰ درصد از مراجعه کنندگان به مراکز ترک اعتیاد در آمریکا در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند. ۳۰ درصد از افرادی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند در آینده چرخه کودک آزاری را با آزار کودکان خود ادامه می دهند.-مطالعه ای در بین ۲۲۴۰ نوجوان دبیرستانی تهرانی انجام شد. این گروه شامل ۱۱۷۵ دختر و ۱۰۶۵ پسر در گروه سنی ۱۴ تا ۱۸ سال بود. از این تعداد، ۱۳۶۲ نفر (حدود ۶۰ درصد) به ۱۶۰۰ مورد کودک آزاری اشاره کردند. تعداد ۱۰۶ نفر (۴/۵ درصد از مجموع و ۶/۶ درصد از آزاردیدگان) گزارش کردند که در معرض آزار جنسی قرار گرفته اند و ۳۲ درصد از دانش آموزان حداقل به یک مورد بی توجهی و غفلت اشاره کرده اند (رابعی ،۱۳۹۴).
تحقیقات در ایران نیز نشان می دهد که عموم خانواده ها بر این باورند که استفاده از تنبیه بدنی در تربیت کودک، بعضا ضرورت می یابد. نگرش والدین نسبت به تنبیه بدنی، تابع ارزش ها و معیارهای فرهنگی است. بسیاری از والدین روزگار ما معتقد به وجود شر و شرارت در کودک هستند و معتقدند که با کتک زدن و مجازات جسمانی مانع از آن می شوند که فرزندشان به راه بد بروند و در مقام توجیه کار خود می گویند: «من هم در کودکی بارها کتک خوردم» در این میان جمعی از والدین هم معتقدند که با کتک زدن به فرزندان خود، آنان را موجوداتی محکم تر، شجاع تر و قوی تر می سازند (رابعی ،۱۳۹۴).

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *