افزایش آمار تعداد کودکان بازمانده از تحصیل

كودك آزاري ها را پاياني نيست
بهمن ۱۴, ۱۳۹۶
حاشیه‌نشین‌هایی که بقایشان وابسته به اقتصاد موادمخدر است
بهمن ۱۷, ۱۳۹۶

هر سال شاهد افزایش آمار تعداد
کودکان بازمانده از تحصیل هستیم که خود، نشانه ى افزایش تعداد کودکان کار اســت. کودکانی که هنگام کار از جنبه های مختلف مورد آزار قرارمیگیرند.
در حالی که بر اساس پیمان نامه حقوق کودک (قانون اجازه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق کودک)که مجلس شورای اسلامى ایران در تاریخ ١٣٧٢/۱۲/۰۱ تصویب کرد برخورداری از آموزش و پرورش، حق هر کودک است و دولت ها باید امکان آموزش ابتدایی رایگان و اجباری را برای همگان فراهم آورند.

اگر در کشورهای توسعه یافته،میزان زیادی از سوءاستفادههای جنسی، مربوط به محیط خانه است، باید گفت متاسفانه در ایران، کودکان کار بیشتر در کارگاههای بسته و در خیابانها مورد خشونت جنسی کارفرما یا همکارانشان قرار میگیرند.
❗️بنابراین در اینجا فقط مسئله عدم آگاهی یا عدم آموزش به کودکان و تابو بودن این آموزشها را نداریم. کودکان گاهی با آگاهی، اما به دلیل  فقر مالی، مجبور میشوند در ازای حفظ کارشان یا دریافت پول بیشتر، در این خصوص همکاری کرده و این مسئله را  گزارش نکنند.

همچنین ممکن است عوامل دیگری، مانند مهاجربودن از یک شـهر یا کشور دیگر، مزید بر علت شود؛  بنابراین، صرف غیرقانونی بودن کار کودکان -که منجر به پنهانی بودن کار آنها میشود- میتواند منجر به اعمال سوءاستفاده از آنها شود.

منبع : کتاب گزارش اجتماعی، دکتر سعید مدنی و دیگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *