صحبتهای دکتر جعفری ریاست اورژانس اجتماعی کشور در سمینار کودک آزاری

بازتاب روز اول سمینار کودک آزاری در روزنامه شرق
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
صحبتهای خانم سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی در پنل مسئولین سمینار کودک آزاری
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

عاطفه صحرایی گفت: وقتی جای سوزاندن سیگار روی بدن یک کودک توسط پدر وجود دارد بازدید از منزلی صورت نگرفته که چرا کودک اینگونه آزار می بیند. پیشنهاد جمعیت امام علی تشکیل تیمی متشکل از مددکار و روانشناس است که برنامه ای برای کودکان آسیب دیده داشته باشیم.

آقای دکتر جعفری از اورژانس بهزیستی در آغاز صحبت های خود کفت: در ابتدا تشکر می کنم از جمعیت امام علی که این برنامه رو ترتیب دادند و ما هم امیداوار هستیم در قالب چنین برنامه هایی در جهت ارتقای زندکی کودکان گام برداریم. من نقد را به سازمان بهزیستی می پذیرم ولی انتظار دارم نقدها منصفانه باشد و نقد شامل همه موارد باشد و باید در جهت ارتقا ساعی باشیم. ولی داوری باید فاقد هیجانات باشد. ابتدا گزارش مختصری در مورد فعالیت های اورژانس اجتماعی به شما ارائه دهم. کلا در حوزه اورژانس اجتماعی در چهار حوزه فعالیت می کنیم که به صورت شبانه روزی فعال است. خط ١٢٣ به صورت شبانه روزی پاسخگوی مردم است و نیز روانشناسی داریم در هر گزارش بررسی اولیه انجام می شود اگر نیاز باشد به همراه نیروی انتظامی و با حکم قضایی به موارد ارجاع شده مراجعه می کنیم، همچنين ما به صورت خود معرف و یا ارجاعی موارد را بررسی میکنیم و افراد آسیب دیده به بازپروری می روند. ما رویکرد اجتماع محور داریم.سعی میکنیم اشخاص کلیدی و پایگاههای مشارکت اجتماعی را درگیر کنیم و با سازمانها همکاری می کنیم. حدود ٣٠٠ پایگاه خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه نشین و ٢٥٠٠ نیروی مدکار و روانشناس داریم.
٢٧٥٠٠ مورد کودک آزاری داشتیم. انواع کودک آزاری جنسی، جسمی، عاطفی و غفلت در این موارد دیده می شد. ما ١٤٥٩٩ مورد همسر آزاری داشتیم. ١٦٠٠٠ بحث کودک ازاری در ٦ ماه امسال به ما ارجاع داده شد.
هر قدر سن کودک پایینتر باشد چون به لحاظ جسمانی وابسته است وضعیت حادتر است. ٣٨ درصد در سن دبستان و زیر دبستان و ١٢ درصد راهنمایی بوده اند. ٢٩ درصد جسمی و ٣ درصد جنسی بوده است، كه خانواده از ترس امنیت و آبرو خيلى از موارد را گزارش نمی کنند.
بررسی ها نشان داده ١٢ درصد چند روز از کودک آزاری گذشته که به ما گزارش شده است و ٤/٥ درصد یک هفته گذشته.
خیلی از موارد کودک آزاری را همسایه ها متوجه مى شوند ولی گزارش نمی دهند و حتی یک بار جرات نکرده با ١٢٣ تماس بگیرد . این بحث مسئولیت پذیری اجتماعی است.
همه ما قربانیان خشونت خانگی هستیم و در همه جا جاری و ساری هست همه ما مسئولیت داریم.
در ميان آزاردهندگان ٦٠ درصد آزارگر پدرها هستند ضمناً احتمال اینکه کودک آزار در خانه باشد ١٥ برابر بیشتر است.
موضوع اعتیاد و مصرف الکل بسیار بالاست ٥١/٥ درصد آزارگر سوء مصرف مواد مخدر دارد.
وقتی نمی توانیم بحران محیط زیست را حل کنیم وقتی مواد مخدر توسعه پیدا میکند وقتی سن اعتیاد پایین می آید سرریز آن می شود کودک آزاری.
و بحث بیماران روانی در حوزه كودك آزارى ٦/٥ درصد را به خود تخصيص مى دهد.
اقدامات ما در پیشگیری برنامه هایش ارائه می شود.
فقط عامل اقتصادی و فقر نیست در خانواده های ثروتمند هم داریم نباید برچسب گذاری کنیم
صحرايى:در کدام مناطق بیشتر هست؟
ما هنوز بررسی نکرده ایم
عاطفه صحرایی گفت: امیدواریم با تغییر ریاست چالشهایی که ما با اورژانس اجتماعی داشتیم رفع شود
مسائلی که این مدت بعد از ١٨ سال کاری که جمعیت انجام می دهد گفتید چرا برچسب می زنیم چون اعتیاد و توزیع مواد مخدر در این منطقه هست
مسائلی که با اورژانس داشتیم خلا ساختاری هست وقتی یک مورد اعلام میشود و خیلی فورى هست باید بیایند و مطمئن شوند و بعد با حکم قضایی بیایند در حالیکه کودک و خانواده اش در این مدت از دست می رود مسئله انقدر شفاف هست.
بحث ما بحث عملکردی است کارکنانی که در اورژانس اجتماعی کار می کنند تخصص دارند و شغل سخت را انتخاب کرده اند اما چقدر با افراد و نوع رفتار با حاشیه نشین دانش و اطلاعات دارند و مهارت ارتباطی با آنها را دارند.
وقتی که برای بازدید می آیند و فحاشی کودک و خانواده را می بینند بهانه ای میشود که پیگیری نکنند بهانه های دیگر کمبود ماشين اورژانس اجتماعى و بودجه هست و محدودیت زمان هست. و براى مثال همان زمان در خیابان ولی عصر كنار پارك ملا تعداد زیادی ماشین اورژانس اجتماعی است.
مورد دیگر بحث حرفه ای عمل کردن است براى مثال نام نهادی که گزارش کرده است را به خود خانواده می گویند.
مشکلات کاری که کارکنان اورژانس مطرح می کنند اینکه پیمانکاری هستند و اگر کار بهتری پیدا شود می روند اما مهم است که اون بچه را بچه خودشان بدانند و احساس مسئولیت بکنند.
فرایند ثبت و گزارش دهی اورژانس اجتماعی است ما مورد را گزارش می کنیم و بعد باید دوباره تماس بگیریم و از اول مورد را توضیح بدیم که ببینیم مراجعه شده یا نه و به جواب نرسیدیم.
پیشنهاد جمعیت این است که یک نرم افزار باشد که ثبت شود و گزارش لحظه به لحظه بدهد
شماره ١٢٣ روند گزارش دهی باید داشته باشد بحث بعدی منتقل شدن بچه ها به مراکز بهزیستی هست ساختار مراکز بهزیستی آیین نامه دارند اما دیدیم که سلیقه ای عمل میکنند شبهه خانواده ها از همه لحاظ کودک را پوشش می دهند اما در قرنطینه ها كه كودكان بعضا مدت زيادى را در آنجا ميمانند بچه ها به صورت ایزوله نگهدارى مى شوند، مثلا كودك با شرايط خاصى مثل اينكه محروم از تحصيل بوده و حتی آزار جنسی دیده است چون برنامع اى برايش ندارند از كودكان ديگر جدا شده و مدت طولانى در يك اتاق حدا نگهدارى مى شود
بچه ای شش ماه در قرنطینه بود و حتی حمام نکرده بود و مددکاری کنارش نبود و تنها بود و هیچ برنامه ای برایش نبود برنامه برای کودکی که بهزیستی می رود برنامه ای باید برای درمان باشد و در حال حاضر فقط برنامه برای نگهداری بچه است لقبها و برچسبهابی به بچه می زنند
یک سری سوال مطرح کردم و امیدوارم از شما قول بگیریم این خلا ها جبران بشوند
جعفری:شما یکطرفه میتازید و هر صحبتی که شد کمی بی انصافیست. ما سازمان هستیم و شما جمعیت .هر سازمانی اشکال دارد ولی شما تمركز کردید به نقاط تاریک و خدمات ما رو ندید.
ما در سال ٩٦ برنامه داریم که در شهرهای بالای ٥٠٠٠٠ نفر مراکز اورژانس اجتماعی داشته باشيم. ترافیک در تهران داریم و پوشش ما کامل نیست ما به تمام خودروهاى اورژانس اجتماعى مسيرياب متصل كرديم و تمام توقف خودرو هایی که برایشان هزینه شده را بررسى مى كنيم ولی باید بدانیم همه مددکاران ما فارغ التحصیل از دانشگاه ها هستند و این ضعف دانشگاه هست من نميتوانم به دانشگاه بروم و به آنها تدریس کنم. من که نمیتوانم‌با این همه آسیب اجتماعی به جنگ بروم من به یاوری شما احتیاج دارم و نه نقد شما البته نقد شما را می پذیرم.من مدیر استانی بودم و بحث کاهش آسیب در معتادین را خودم انجام دادم و جنس آسیب را می شناسم ولی می گویم کودک آزاری بمب ساعتی است و همه آسیب های اجتماعی را می خواهیم متوقف کنیم. ما به تنهایی نمی توانیم، ما در توانمند سازی نباید پرداخت یارانه کنیم فقط و باید قدرت انتخاب و برابر سازی انجام شود .در حاشیه نه بهداشت و نه تحصیل و نه کلاسهای فرهنگی ورزشی و نه فضای سبز نداریم.
در خانواده پرجمعیت بیشتر کودک آزاری هست، مثلاً در طلاق ها نیز بچه ها شاهد خشونت اند ولی بهزیستی مسئول آن نیست.در گذشته اگر كودك سیگار می کشید او را نصیحت میکردند ولی حالا مردم این کار را نمیکنند.
صحرایی:نقد ما برای بهبود و پیشرفت هست و چون وضعیت بحرانی هست باید سریع رفع شود.
مطالبه گری ما از مسولیت و فرهنگ جامعه است.وقتی رهگذران به کودکان حتی فحاشی می کنند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *