خانم عزیز پناه از فعالان حقوق کودک در پنل اجتماعی در سمینار کودک آزاری در سکونتگاههای فقیر نشین بیان کرد:

بازتاب روز اول سمینار کودک آزاری در روزنامه اعتماد
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
بازتاب روز اول سمینار کودک آزاری در روزنامه جهان صنعت
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶

بسیار امیدوار هستیم به تغییری که جدیدا در مدیریت بهزیستی صورت گرفته و آنچه که در حوزه کودک انجام می‌شود.
سازمان بهزیستی و اورژانس اجتماعی یکی از ایستگاههای ته خط است؛ آنچه که باعث می شود اورژانس اجتماعی به موضوع کودک ورود کند برای ما پنهان است. از اتفاقاتی که در خانه ها می افتند بی خبر هستیم، مددکاران اجتماعی اجازه ورود به منازل را ندارند و موانع سنگینی هستند که ما در صدور حکم قضایی برای ورود به منازل داریم.

نگاه جنسیتی به بخش کودک آزاری نزد همه ما هست و آموزش حلقه مفقوده هست. بخش قانون گذاری در این حوزه غایب است، کسانی که باید بشنوند نیستند، جایی که قرار است حضور داشته باشد نیستند ،آموزش و پرورش حضور ندارد، در تمام ١٢ سال طلایی که همه ما در اختیار نظام آموزش رسمی بودیم چگونه نگاهی در ما تدوین شده آیا به دوران کودکی ما نگاه مسئولانه شده است؟ بنابراین آن چیزی که لازم هست یک مداخله موثر است، در اتباط با کودک آزاری و کودکان کار بیشتر از ۳۸ ارگان کار می کنند اما موثر نیست چون شناخت موثر از کودک وجود ندارد.

در ۵۰ سال گذشته غالب جمعیت ایران روستا نشین بوده است اما در عرض سی سال برعکس شده و هرم جمعیتی وارونه شده است و با توجه به آن جامعه دچار چه دگرگونی هایی می شود؛ حجم عظیم مهاجرت به ابر شهر ها حاشیه نشینی را به دنبال دارد و حاشیه نشینی محرومیت از آموزش سالم دارد آمار رسمی که از وزارت کشور اعلام شده است ۱۱ میلیون حاشیه نشین است که مطمئناً آمار بيش از اين ها و حدود ١٥ ميليون حاشيه نشين داريم، این محرومیت فقط این نیست که من در ۱۰ کیلومتری تهران باشم محرومیتی است که از نگاه مسئولین کشور مورد غفلت واقع شده است.

سال ١٣٨١ واژه کودک آزاری وارد قوانین شده و قبل از آن ما آزارهای شدید داشته ایم. برای تخم مرغ یک ستاد تشکیل می شود که آموزش و پرورش هم یک پای ثابت است آیا ما برای کودکان نباید ستاد داشته باشیم؟ ما باید یک وزارتخانه داشته باشیم یا یک شورای عالی که به تدوین برنامه بپردازد و در آن مشخص می شود که بخش مدنی کم کاری کرده است یا اورژانس اجتماعی یا نگاه جامعه را تغییر نداده است. ما دشمن نهاد دولتی نیستیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *